Bursa Hacamat Yaş Kupa Tedavisi | Dr. Fulden Küçük

Kliniğimize Hoş Geldiniz

Çalışma Saatleri : Pazartesi'den Cumartesi'ye : 13:00 ile 21:00
  İletişim : 0552 670 00 52

Bursa Hacamat Yaş Kupa Tedavisi

Kadim tıbbi tedavi yöntemlerinden olan Hacamat Yaş Kupa Tedavisi, binlerce yıllık bir geçmişe sahip tedavi yöntemidir. Çinliler, Koreliler, Mısırlılar, Araplar gibi medeniyetler hacamatı geleneksel tedavi yöntemlerinden biri olarak uzun yıllar boyunca kullanmışlardır. Hacamatın Avrupa tarihinde ki yerine baktığımızda ise yine çok eski zamanlara kadar uzanmakta ve İngiltere, Fransa, Almanya ve Amerika dahil bir çok ülkenin geleneksel tedavi yöntemleri arasında yer aldığı görülmektedir. Yine uzak doğu ülkeleri olan Çin ve Kore’de de halen daha kupa yada hacamat tedavisi kullanılmaktadır. Ülkemizde ise uygulanan bu tedavi yöntemi yaş kupa tedavisi yada hacamat adıyla bilinmektedir.

Dr. Fulden Küçük - Bursa Hacamat Kupa Tedavisi

Dr. Fulden Küçük – Bursa Hacamat Kupa Tedavisi

Yaş Kupa tedavisini tanımlamak istersek, İngiltere Kupa Derneğine göre, yaş kupa tedavisi; kan toplamak adına cilt yüzeyinde lokal bir vakum oluşturduktan sonra yine az bir miktar kan çekmek için ikinci bir kez vakum uygulamasıyla yapılan eski bir tedavi yöntemidir.

Geleneksel tedavi yöntemlerinden olay kupa tedavisi hacamat, son yıllarda daha büyük bir ilgi görmüş ve akademik çevrelerin bu konuda ki ilgisiyle yapılan çalışmalar sonucunda; migren, romatizma, fibromiyalji, artrit, sırt ağrısı gibi durumlarda etkili olduğu gözlemlenmiştir. Yine Tip 2 diyabet ve infertilite durumlarında da kupa tedavisinin faydalı olduğunu kanıtlayan klinik veriler mevcut durumdadır.

Yaş Kupa Tedavisi (Hacamat) Ne Zaman Yapılır?

Yaş Kupa tedavisi yada hacamat, islami gelenekte var olan ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) tarafından da övülen bir tedavi yöntemi olması sebebiyle, müslüman ülkelerde sıklıkla kullanılan bir tıbbi yöntemdir. Yaş Kupa tedavisi (hacamat) kişinin genel iyilik hali ve bazı özel durumları tedavi etmek için önerilmektedir ve bu tür durumlarda yaş kupa tedavisinin uygulanması için özel bir gün yada zaman kavramı aranmamaktadır.

Fakat genel olarak hacamat – yaş kupa tedavisi yaptırmak için ayın ikinci yarısında ki tekli günlerde yaptırılması uygundur yani ayın 15, 17,19, 21, 23, 25, 27. günlerinde hacamat yaş kupa tedavisi yapılması uygun olmaktadır.

Yaş Kupa tedavisi yaptırmadan önce oruç tutmak diyet yapmak, kan sulandırıcı ilaç harici ilaçların bırakmasına gerek yoktur.

Yaş Kupa Tedavisi (Hacamat) Nasıl Yapılır?

Hacamat (yaş kupa tedavisi) gerçek manada bir nevi cerrahi operasyondur. Bu yüzden bu tedavi yönteminin de işinin ehli ve eğitimini almış doktor tarafından ve yanında sağlık personelinin olması kaydıyla yapılması en makbulüdür.

Hacamat uygulaması genel olarak sırt bölgesine yapılsa da, yaptıracak kişinin hastalığına, durumuna ve şikayetine göre baş bölgesi ve vücuttaki diğer akupunktur noktalarına da uygulanabilmektedir. Yine tekrarlamak gerekirki uygulama yapılacak bölge doktor tarafından belirlenmelidir.

Hacamat tedavisi bir çok hastalık için uygulanabilmektedir, bu hastalıklar; bağışıklık sistemi güçsüzlüğü, kronik yorgunluk, halsizlik, tembellik, prostat, cinsel zayıflık, kısırlık, obezite, baş ağrısı, migren, şeker hastalığı, hipertansiyon, kas iskelet hastalıkları, bel ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı, romatizma gibi durumlarda güvenle uygulanabilmektedir.

Hacamat – Yaş Kupa Tedavisinin Faydaları Nelerdir

  • Hacamat tedavisi sonrasında kaslarımız gevşer
  • Manevi olarak hayatımıza rahatlama verir
  • Vücudumuzda ki damar sertliklerini iyileştirir
  • Ağrıları kökünden keser
  • Uykusuzluk halini giderir, sinirleri yatıştırır

Hacamatı neden hekim (doktor) yapmalıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hacamat cilde uygulanan bir cerrahi müdahaledir ve bu yüzden bu tekniğin eğitimini almış doktorlar tarafından uygulanması Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür. Hacamat binlerce yıldır uygulanan bir sistem ve maalesef yanlış uygulanması durumunda en sık görülen problemler cilt enfeksiyonları ve kanamaya bağlı demir eksikliği anemisi durumudur. Yine ani tansiyon artışına bağlı olarak felç olma riski de bulunmaktadır. Bu tür olaylar nedeniyle hastalara uygulama öncesinde biyokimyasal tetkikler yapılması ve olası yan etki ve komplikasyonlara karşı dikkatli olunmalıdır. Yine en önemli konulardan birisi de gerekli hijyen önlemleri alınmadan ve steril olmayan ortamlarda yapılan hacamat yaş kupa tedavisi uygulamalarında çok ciddi şekilde enfeksiyon riski (Hepatit B, C, HPV veya HIV) bulunmaktadır. Bu tür enfeksiyonların tedavileri uzun süreli olmakta ve hastalıklar kronikleşme durumu göstermektedir. Bu yüzden lütfen hacamat yaş kupa tedavilerinin eğitimini almış, yetkili doktor ve hekimlerin uygulamasına müracaat ediniz.

Hacamat Yaş Kupa Tedavisi Neden Dolunay Zamanlarında Yapılmalıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hacamat her zaman uygulanabilir ama en ideal zaman dolunay zamanlarıdır. Çünkü vücudumuz dolunay vaktine kadar sıvıları tutma eğilimindedir, dolunaydan sonra ise vücut daha kolay sıvıları bırakmaktadır. Bu yüzden dolunaydan sonra ki tekli günlerde hacamat yaş kupa tedavisi uygulamalarını güvenle kliniğimizde yaptırabilirsiniz.

Bursa’da Uzman Doktor Fulden Küçük tarafından uygulanacak olan hacamat kupa tedavisi hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için iletişim sayfamızda ki numaralardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Herkese sağlıklık, mutlu, huzurlu günler dileğiyle…

Uzm. Dr. Fulden Küçük

× Bize yazın