PDO İp Askı İle Yüz Germe Uygulaması | Dr. Fulden Küçük

Kliniğimize Hoş Geldiniz

Çalışma Saatleri : Pazartesi'den Cumartesi'ye : 13:00 ile 21:00
  İletişim : 0552 670 00 52

PDO İp Askı İle Yüz Germe Uygulaması

Ameliyatsız yüz gerdirme alanında yaşanan gelişmeler geçmiş zamanlara göre çok büyük ilerlemeler kaydetti. Bugün bir çok ip askı yöntemiyle yüz gerdirme teknikleri bulunmasına rağmen Pdo ip askı yöntemiyle yüz gerdirme günümüzün en popüler cilt kaldırma prosedürlerinden birisidir. Ameliyat olmak istemeyenler için uygulanan günümüzün bu popüler yöntemi nedir, yan etkileri var mıdır, işlem öncesi ve sonrası ne gibi farklar oluşmuş hepsini bu yazımızda vermek istiyoruz. Kısa bir girişten sonra pdo ip askı hakkında biraz daha derinlemesine giriş yapalım…

PDO İp Askı Yöntemi Nedir?

PDO ip askı yöntemi ile yüz gerdirme,  polidioksanon’dan (PDO) yapılmış iplikler kullanılarak, sarkmış deri dokusunu kaldırarak sıkılaşmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. İplikler cildin derin katmanlarına yerleştirilerek, ciltte 3 etkinin görülmesini sağlar;

 • Mekanik efektlerle anında cilt kaldırma
 • Cilt dokusunu, ince çizgileri ve elastikiyeti iyileştirmek için Kollajen stimülasyonu ve neovaskülarizasyon yoluyla Hücresel Yenileme
 • Cilt Sıkılaştırma , yağ dokusunu büzerek

İşlemden yaklaşık 3 ay sonra, PDO iplikleri basit hidroliz yoluyla kaybolacaktır (emilebilirler). Kaldırılmış yüz hatları, hücresel gençleştirme etkileri nedeniyle yaklaşık 3-6 ay daha kalacaktır . Cilt hücreleriniz, yeni mikropirkülasyonu iyileştirmek için yeni kollajen ve yeni kan damarları üretmesi için uyarılır. Aynı zamanda PDO iplikleri, yağ dokusunun büzülmesine ve cilt sıkılaştırma ve yüz zayıflama etkisi yaratmasına neden olur.

Yüz gerdirme teknikleri arasında günümüzde en çok tercih edilen yöntemleri başında ip kullanarak  yapılan uygulamalar gelmektedir. Bu uygulama, hastaya ameliyat yapılmaması, kısa sürede uygulama yapılabilmesi, iyileşme süresinin kısa olması, geri dönüşlü bir uygulama olması ve komplikasyon az olması nedeniyle tercih edilir.

Ne amaçla hangi bölgelere uygulanır kullanılır?

Genellikle 30 yaş üstü orta yüz, çene, boyun sarkmaları, hacim kayıpları ve kaş düşüklüğü için uygulanabilir.

Uygulama Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Uygulamaya başlanmadan önce uygulama yapılacak bölge belirlenip işaretlenmektedir. Hastanın ihtiyacına göre gerek duyulan teknik ve koni sayısı belirlenmektedir. İşlem yapılacak bölgeye (iplerin girip çıkacağı kısım) bölgesel anestezi uygulaması ve cilt temizliği yapıldıktan sonra uygulamaya başlanmakta ve 25-30 dakika gibi kısa bir sürede uygulama tamamlanmaktadır.

Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yapılan uygulama sonrası hasta günlük yaşantısına hemen adapte olabilmektedir. İşlem sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar;

 • Yüz üstü yatılmamalı
 • 21-30 gün boyunca aşırı mimik içeren hareket yapılmamalı
 • 5-7 gün boyunca günde 2 kez ip uygulama bölgelerine antibiyotikli krem sürülmeli
 • 21-30 gün boyunca spor yapılmamalı, güneşten korunmalı ve ip uygulaması yapılan bölgeye masaj yaptırılmamalıdır.

Hangi Ürünler Kullanılmaktadır?

Kullanılacak iplerin sahip olması gereken özelliklerin başında insan dokusuna uygun ve zamanla cilt altında eriyen bir yapıda olması gerekmektedir. İplerin erimeye başlaması vücudun kollajen yapımını uyarır, cilt kalitesinin artmasına yardımcı olmaktadır. Uygulama esnasında kullanılan iplikler daha çok “polilaktik asit” ve “polidioksan (PDO)” olup bu iplerin cilt altındaki erime süreleri 10-12 hafta civarındadır. Bu iki ip çeşidi insan dokusuyla uyum sağlayan malzemelerden üretilmektedir.

İple Yüz Germe Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uygulamaya başlamadan önce yüzün sarkan bölgeleri işaretlenir, sonra uygulamaya başlanır. Yüz işleme uygun şekilde temizlendikten sonra iplerin giriş çıkış yapacağı bölgeler uyuşturulmaktadır. Yerleştirilecek olan ipler derinin 4-5 mm altında bulunan bağ dokusuna yerleştirilmekte ve germe işlemi tamamlandıktan sonra ipler kesilerek operasyon tamamlanmaktadır. Uygulamaya başlamadan önce uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulandığı için operasyon esnasında hasta herhangi bir acı ve ağrı hissetmemektedir.

Pdo İp Askı Yöntemi Hangi Alanlara Uygulanabilir?

PDO iplik askı yöntemi çok yönlüdür ve yüzün hemen hemen tüm bölgelerinin tedavi edilmesine izin verir, örneğin;

 • Göz altı alanı
 • Kaşlar
 • Kaz ayakları (göz çevresindeki kırışıklıklar)
 • Yanaklar
 • Nazolabial kıvrımlar
 • Naso jugal kıvrımlar
 • Ağız çevresindeki kırışıklıklar
 • Çene çizgisi
 • Alt çene
 • Boyun

İple Yüz Germe İşleminin Herhangi Bir Yan Etkisi Var mıdır?

Uygulama sonrası şişlik, ödem, deri düzensizliği ve çukurluk (gamze) gibi yan etkiler görülse de bu etkiler 3-5 gün içerisinde yok olmaktadır.

İple Yüz Germe İşleminin Etkisi ne zaman ortaya çıkar ve ne kadar sürer?

Uygulamanın etkisi, özellikle hacim ve yüzün yapılanması hemen ortaya çıkar. Ancak uygulama esnasında cilt altına yerleştirilen ipler zamanla erimektedir. Kişinin metabolizmasıyla ilgili bir durum olduğu için uygulama kişiye göre belirli dönem aralıklarında tekrar yapılmalıdır.

PDO İp Askı Yöntemi ile Ameliyatsız Yüz Gerdirme İşlemi Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları

İp Askı Yöntemiyle Ameliyatsız Yüz Gerdirme Tedavisi Öncesi Sonrası Fotağrafları

İp Askı Yöntemiyle Ameliyatsız Yüz Gerdirme Tedavisi Öncesi Sonrası Fotağrafları

İp Askı Yöntemiyle Ameliyatsız Yüz Gerdirme Tedavisi Öncesi Sonrası Fotağrafları

İp Askı Yöntemiyle Ameliyatsız Yüz Gerdirme Tedavisi Öncesi Sonrası Fotağrafları

İp Askı Yöntemiyle Ameliyatsız Yüz Gerdirme Tedavisi Öncesi Sonrası Fotağrafları

İp Askı Yöntemiyle Ameliyatsız Yüz Gerdirme Tedavisi Öncesi Sonrası Fotağrafları

Örnek olarak konulan bu fotoğraflarda farklı yaşlar ve farklı sarkma durumlarına göre yapılan pdo ip askı ile yüz gerdirme yöntemlerinin işlem öncesi ve işlem sonrası hallerini görebilir, fikir edinebilirsiniz.

PDO İp Askı Yöntemi İle Ameliyatsız Yüz Gerdirme Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

PDO ip askı yöntemini bir çok uzman doktor ve klinik tedavi yöntemi olarak uygulamaktadır, bu nedenle yüz gerdirme uygulaması için tedavi ücreti klinikten kliniğe değişiklikler gösterebilmektedir. Bu işlem için belirlenecek fiyat hastanın yüz şekli, sarkan bölgelerin yapısı ve uygulamada kullanılacak malzemeler tedavinin fiyatını etkileyecektir. Bursa‘da ki kliniğimiz de Uzman Doktor Fulden Küçük ile yüz yüze görüşebilir ve iple yüz gerdirme fiyatlarını ve detaylarını öğrenmek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Yanıtla
  Eda Kürdal

  Merhaba İp askı yaptırmak istiyorum.

  • Yanıtla
   Fulden Küçük

   Merhaba Eda Hanım, iletişim sayfamızdaki telefon numaramızdan bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize yazın