Moksa (Moxa) Terapisi | Dr. Fulden Küçük

Kliniğimize Hoş Geldiniz

Çalışma Saatleri : Pazartesi'den Cumartesi'ye : 13:00 ile 21:00
  İletişim : 0552 670 00 52

Moksa (Moxa) Terapisi

Geleneksel Çin tıbbının en güzel örneklerinden birisi olan Moksa Terapisi bir diğer yazılışı ile Moxa Terapisi, ısı terapisi yoluyla şifalanmayı sağlayan en eski kadim uygulamalardan birisidir. Moksa tedavisi nedir, ne amaçla kullanılır, ne gibi faydaları vardır hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyoruz…

Moksa (Moxa) Terapisi Nedir?

Moksa terapisi, geleneksel Çin tıbbının bir örneği olarak, pelin otundan (Artemesia Vulgaris) yapılan bir sapın ucuna eklenen konik şeklindeki aparatıyla vücudun hasta yada iltihaplı bölgesi üzerine yerleştirilerek, sapın yakılması sonucu elde edilen ısı ile tedavi etme yöntemidir.

Moksa (Moxa) Terapisi

Moksa (Moxa) Terapisi

Yukarıdaki görselde yer alan moksa çubukları ile yaptığımız moksa tedavisinde, çubuklar akupunktur noktalarına yerleştirilir ve yanan çubuklardan elde edilen ısı ile vücuttaki kan ve yaşam enerjisinin uyarılması ve güçlendirilmesi sağlanır.

İngilizce olarak Moxibustion Türkçe ifade olarak (Yakı) olarak yada kısaca moksa tedavisi olarak adlandırılan geleneksel tıbbi uygulama, ilk olarak Çin’de ortaya çıkmıştır ve daha sonra Japonya’ya oradan da diğer Asya ülkelerine yayılarak günümüze kadar varlığını sürdürmüş bir şifa yöntemidir. Moxa tedavisi, vücudun belirli noktalarına genellikle akupunktur noktaları ile aynı noktalara pelin otundan yapılmış çubukların yakılması ile yapılan bir uygulamadır.

Antik çağlardan beri Çinliler vücuttaki belirli noktaları yakmanın veya ısıtmanın dolaşımı “tam kanlılığı” artırdığına ve ağrıyı hafiflettiğine inanıyorlardı. Genellikle büyük kan damarlarının, gözlerin ve kulakların yakınındaki noktalar moksa ile tedavi edilir, çünkü bu noktalardaki akupunktur tavsiye edilmez.

Moksa terapisinin ilk çıkış kaynağı olarak Çin’in Kuzey kesimlerinde kullanılmaya başlanmış ve ilk olarak romatizma ağrılarının dindirilmesi amacıyla kullanılmış. Eski zamanlarda uygulama noktalarının yanarak kabarması, günümüzde terkedilmiş ve sadece moksa çubuklarının ısısı ile tedavi etme olarak uygulanmaktadır.

Modern moksa terapisinde kullanılan moksa çubukları pelin, dut, zencefil ve akonit gibi bitkilerin sarılmış yapraklarından elde edilmektedir. Ezilen bitki parçaları özel bir kağıda sarılarak günümüzün moksa çubukları olarak ısıtılacak olan bölgenin üzerine konur. Bir moksa çubuğu dört veya beş dakika boyunca yanar ve ağrı ve tıkanıklığı gidermek için anestezik bir etki bırakır.

Yakılan moxa çubukları ile mide ağrısı, kusma, ishal ve romatizmal ağrılar tedavi edilmektedir. Moksa tedavisinin işe yaraması için bir uzman eşliğinde doğru noktalara uygulanması gerekliliği vardır.

Geleneksel Çin tıbbında, her şeyin içinde var olan evrensel güç, insanın içinde de vardır ve bu yaşam enerjisine Chi (Çi) adı verilmektedir. Chi, yaşam enerjisi vücudumuzda meridyen adı verilen gözle görülmeyen kanallarda dolaşır ve Çin tıbbına göre yaşam enerjisi bu kanallarda özgürce dolaşırsa hiç bir sağlık sorunu oluşmamakta. Eğer bir tıkanıklık olması durumunda sistem bozulmakta ve bunun sonucunda da fiziksel ve ruhsal olarak hastalanmalar başlamaktadır.

Moxa terapisi ile tıkanık kanallar çözülerek enerji akışı yeniden sağlanmaktadır ve böylelikle bedenimiz kendi kendisini iyileştirecek gücü yani Chi’yi tekrar kullanmaya başlar.

Moksa Terapisinin Faydaları

Kanalları Isıtır: Geleneksel Çin Tıbbına göre soğuk, vücudu istila edebilir ve vücuttan geçen akupunktur kanallarına yerleşebilir. Bu, soğuk havalarda genellikle daha kötü hissedecek ve ısı uygulamasıyla daha iyi hissedecek belirli bir bölgede ağrıya neden olabilir. Örneğin, bazı artrit türleri “soğuk tiptir” ve kış aylarında daha yoğun hissedilir. Moxa, bu durumlarda özellikle yararlıdır.

Qi ve Kan Dolaşımını Teşvik Eder: Moxa ısınır ve hareket eder. Kan ve Çi’nin hareketini teşvik etmeye yardımcı olur, böylece Chi veya kan durgunlaştığında ortaya çıkan ağrı için özellikle iyidir. Özellikle jinekolojide adet krampları için popüler olmuştur ve morlukları daha çabuk iyileştirmek için kullanılır.

Akupunktur Noktalarını Uyarır: Küçük ayak parmağındaki, makat bebeği döndürmeye yardımcı olan nokta gibi belirli noktaları uyarmak için de moxa kullanılır. Göbek üzerindeki bazı sindirim rahatsızlıklarına yardımcı olan nokta gibi vücuttaki bazı noktalar için uygulanabilir.

Qi ve Kan Oluşturur: Moxa terapisinin bağışıklık fonksiyonunu artırdığı, özellikle beyaz kan hücresi sayılarını, anti-inflamatuar sitokinleri ve anti-vücut üretimini artırdığı gösterilmiştir. Bağışıklığınızı geliştirmeye ve kendinizi bitkin hissettiğinizde size yardımcı olmanın yanı sıra, bağışıklık sisteminin tehlikeye girdiği hastalıkların tedavisinde özellikle yararlı olduğu ve hastalanmaya yatkın insanlara yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Sağlığa faydalarının yanı sıra, bir çok kişi moksa’nın yanmasını son derece rahatlatıcı buluyor. Sıcaklığı ve kokusu, tedavi odasında derin bir rahatlama hissi yaratır.

Uzman Doktor Fulden Küçük tarafından akupunktur ve meridyen noktalarına uygulanan moksa terapisi ile geleneksel Çin şifasına sahip olabilirsiniz.

Bursa‘da ki kliniğimizde moksa terapisi fiyatları ve uygulaması hakkında bilgi ve randevu almak için 0552 670 00 52 no’lu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum
  1. Yanıtla
    Erhan Doğru

    Pandemiden dolayı hamamlara gitmeyi tercih etmiyorum ama hamam da ki göbek taşı misali bir ısıya ve rahatlatıcı duruma ihtiyacım var. Sanırım moksa terapisi bana aradığım bu şifayı ve keyfi verebilir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize yazın