Sporcuların Performans Artışı için Ozon Tedavisi | Dr. Fulden Küçük

Kliniğimize Hoş Geldiniz

Çalışma Saatleri : Pazartesi'den Cumartesi'ye : 13:00 ile 21:00
  İletişim : 0552 670 00 52

Sporcu Performansı İçin Ozon Tedavisi

Sporcuların Performans Artışı için Ozon Tedavisi

Ülkemizde spor bilincinin ve beslenmenin gelişmesi ile spor branşlarında elde ettiğimiz başarıların sayısı ve çeşidi artmakta. Geçtiğimiz aylarda yapılan ve covid yüzünden 1 sene ertelenen Tokyo 2020 olimpiyatlarında, olimpiyat tarihimizde aldığımız madalya sayısında rekor kırılması gerçekleşti ve daha önce hiç madalya almadığımız okçuluk, jimnastik ve kadın boks branşlarında madalyalar elde ederek göğsümüz fazlasıyla kabardı…

Sporcuların kıyasıya yarıştığı olimpiyat öncesinde sporcular çok uzun bir süre hem mental hem de fiziksel olarak hazırlanmaktalar ve yorucu ve yoğun antrenmanlardan sonra hızlı bir şekilde toparlanmak ve performanslarına güç katmak için her zaman bir fazlasını daha istemektedirler…

Bu yazımızda medikal ozon tedavisinin sporcuların ve atletlerin, atletik performanslarını nasıl arttırdığını göreceğiz…

İster profesyonel bir sporcu olun, ister sadece egzersiz yapmaktan hoşlanıyor olun, verimli bir antrenman ve hızlı toparlanma süresi için oksijen seviyenizi korumanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Egzersiz sırasında, vücudunuzun enerjiyi serbest bırakması için gereken ekstra oksijeni telafi etmek için nefesiniz ve kalp atış hızınız artar. Akciğerleriniz kana daha fazla oksijen sağlayabilirse, fiziksel dayanıklılığınız artacak ve daha uzun süre antrenman yapmanıza izin verecektir.

Ozon tedavisinin vücuttaki oksijen metabolizmasını iyileştirmeye yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır ve profesyonel spor dünyasına bir performans artışı olarak yavaş yavaş benimsenmektedir. Bazı araştırmalar, bir dizi ozon tedavisinden atletik performansta %15’lik bir artış gördüğünü iddia etmekte.

Üç oksijen atomundan oluşan ozon, vücuda daha fazla oksijen sağlayarak, kaybedilenleri geri kazanmaya ve kandaki oksijen dolaşımını artırarak yardımcı olur. ABD’li ozon tedavisi uzmanı Dr. Robert Rowen, röportajlarında ozonun kırmızı kan hücresini vurgulayarak kan akışını nasıl iyileştirdiğini, böylece küçük kılcal damarlardan kolaylıkla geçebilmesini ve böylece atletik performansı artırdığını iddia etti.

Ozon tedavisi ayrıca vücutta iyileşme tepkisini uyarmak ve kas yorgunluğunu azaltmak için de kullanılmıştır. Ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo, 2015 yılında rahatsız edici bir diz yaralanmasını iyileştirmek için ozon tedavisi gördü ve NFL oyuncusu Adrian Peterson, 2016 yılında yırtık menisküs için kullandı.

Bu süreçte sporcu, iyileşmeyi hızlandıran inflamatuar mediatörlerin miktarındaki azalma nedeniyle yaralı bölgedeki inflamasyonda azalma yaşar. Ek olarak, yoğun bir şekilde çalıştığımızda, kandaki glikozu parçalamak için yeterli oksijen olmadığında kaslarda laktik asit birikir. Oksijen, ozonu sokarak, karbondioksit ve su yapmak için laktik asidi parçalayarak ağrıyı ve rahatsızlığı giderir.

Hücresel detoksifikasyon, bir sporcu için daha hızlı iyileşme ve yaralanma olasılığını azaltmak için de büyük önem taşır. Ozon, vücudun detoks yapma yeteneğini geliştirir ve sporcunun sağlığını en iyi şekilde performans göstermesini sağlar.

Egzersiz yaparken çok fazla su içmenin şiddetle teşvik edilmesinin iyi bir nedeni var. Su molekülleri iki hidrojen atomu ve bir oksijen atomundan oluştuğundan, susuz kalmamak oksijen ve performans seviyenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Nemli olduğunuzda, vücudunuz oksijen ve besinleri çok daha özgürce alıp verebilir ve farkı fark etmek zor olmayacaktır.

ATLETİK PERFORMANSTA OZON TEDAVİSİNİN FAYDALARI NELERDİR

Ozon tedavisi güvenli ve etkili bir ajandır ve atletik performansta büyük fayda sağlar . Aşağıdaki eylemler yoluyla performansı artırmada ve iyileşme süresini azaltmada etkilidir;

  • Artan doku oksijenasyonu
  • Daha fazla enerji ve daha hızlı iyileşme ile sonuçlanan artan ATP üretimi
  • Laktik asit oluşumunu azaltan hücrede şekerin anaerobik fermantasyonunun gecikmeli başlangıcı
  • Oksitleyici laktik asit, ağrıyan kasları önlemeye yardımcı olur
  • Yaralanmalardan kaynaklanan şişme, morarma ve ağrıyı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır
  • Bağışıklık sisteminin düzenlenmesi
  • Antibiyotik ihtiyacının azalması, bağırsak florasının korunması

İster futbolcu, basketbolcu, koşucu, yüzücü, tenisçi, bisikletçi hiç fark etmez… Yaptığınız sporda performans artışı sağlamak ve çabuk toparlanmak için ozon tedavisi için Bursa’da Fulden Küçük kliniğinde ücretsiz ön görüşme sağlayabilirsiniz. Bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize yazın