Sigarayı Bırakmak İçin 4 Geçerli Sebep | Dr. Fulden Küçük

Kliniğimize Hoş Geldiniz

Çalışma Saatleri : Pazartesi'den Cumartesi'ye : 13:00 ile 21:00
  İletişim : 0552 670 00 52

Sigarayı Bırakmak İçin 4 Geçerli Sebep

Bugün tüm dünyada sağlıklı yaşam için devlet ve sivil toplum kuruluşları canla başla çalışırken, sigara ve tütün mamülleri üreticileri de aynı şekilde yeni müşteri kazanmak için canla başla çalışmaktalar.

Nedenler ne olursa olsun sigaraya başladıysanız hayatınızda bir çok şeyin yolunda gitmediği ortadadır. Bir çok kez sigarayı bırakmak isteyip vazgeçmiş olabilirsiniz, belki de sigarayı bırakmak için neden de bulamamış olabilirsiniz. Ama bu yazımızda sigarayı bırakmanız için size bazı önemli nedenlerden bahsedeceğiz. Hayat, keyifle ve sağlıkla yaşamak için halen daha çok güzel, hiç bir şey için geç kalmadınız, sigarayı bırakmak için ise tam zamanı… Bakalım sizi sigarayı bıraktırmaya yöneltecek nedenler nelermiş…

Sigarayı bırakmanızla kanser riskiniz azalıyor

Sigara kullanımı sırasında sırasıyla ağız, dil, gırtlak, soluk ve yemek borusu organlarında olmak üzere bir çok kanser vakaları meydana gelmektedir. Bu bölgelerin dışında mide, pankreas, böbrek, mesane, rahim ağzı kanserlerinin de meydana gelmesinde sigaranın payı oldukça büyüktür. Televizyonlarda kamu spotu olarak yayınlanan KOAH hastalığına yakalanan kişilerin büyük bir bölümü ise sigara içicisidir. Eğer siz sigarayı bıraktığınız da ise tüm bu hastalık ve kanserlere yakalanma riskiniz bıraktığınız andan itibaren azalmaktadır.

Soluk alıp vermeniz rahatlar

Sigara bırakanlara hayatınızda neler değiştiği sorulduğunda genellikle söyleyecekleri nefes alış verişim değişti olacaktır. Bu çok doğru bir tespittir, çünkü nikotin ve karbonmonoksitin vücuttan etkisinin kaybolması kısa zaman içerisinde olmaktadır, bu da kişilerin daha rahat nefes almasını fiziksel yetkinliğinin artması anlamına gelmektedir. Sigaradan bir kaç hafta uzak kalındığında ise sigaraya olan bağımlılığın da etkisinin azalmasına neden olacaktır.

Sigara bırakma sonrasında tat ve koku alma duyuları düzelme gösteriyor

Sigara içenler tat ve koku duyularının azaldığını, nefes alıp vermede zorlandıklarını sigaraya devam ettikleri sürece farkına varmaları zor olmaktadır. Ama sigaranın bırakıldığı günden itibaren, kaybettikleri tat ve koku alma duyuları eski hallerine dönmekte ve 1-2 gün içerisinde eskisi gibi yiyecek ve içeceklerden alınan tat ve koku eski haline kavuşmaktadır.

Sigara bırakma sonrasında cilt ve diş kalitesi iyileşmekte

Cildin daha hızlı yaşlanmasının nedenleri arasında sigara içmek yatmaktadır, çünkü sigara cilt dokusunun yeterli düzeyde oksijen almasına mani olmaktadır. Sigara içen kişilerde eğer erkek bireyler ise parmak uçlarında ve bıyıklarda sararmalar ve ciltte lekelenmeler oluştuğu görülmektedir. Sigara bırakılma sonrasında ise cilt yeterli miktarda oksijene kavuşacağı için sigaranın etkilerinden zaman içerisinde kurtulacaktır, aynı şekilde dişlerde de meydana gelen sararma ve kararmalar, iyi bir diş temizliği ve bakımı sonrasında eski güzel günlerine geri dönecektir. Ayrıca sigara kullanımı boyunca üzerimize sinen kötü kokunun, sevdiklerimize ve yakınlarımıza verdiği rahatsızlığında da gittiğini unutmamalıyız…

Sigarayı bırakmak için ne yapmalısınız

Yukarıda saydığımız nedenler ve sigara kaynaklı problemlerden kurtulmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken ilk adım karar vermektir. Gelişen tıp ve geleneksel tıbbın nimetleri bugün en ileri seviye olmak üzere sigara bırakma konusunda uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır.

Uzman Doktor Fulden Küçük, Bursa’da ki kliniğinde sigara bırakma tedavisinde biorezonans ve akupunktur uygulamaları yanı sıra fitoterapi ve aromaterapi destekleri ile sigarayı bırakmak isteyenlerin tek seansta %99.99 oranında başarı elde etmesini sağlamaktadır.

Sigara bırakımı sonrasında yaşanan gerginlik, iştah artışı ve daha bir çok durumun baskılanması için yapılan akupunktur ve fitoterapi uygulamaları ile sigara bırakımı sonrasında sanki hiç başlamamış gibi hissedeceksiniz.

Daha önce sigara bırakmayı deneyip ama başarısız olduysanız, sigara bırakanların söylediği olumsuz durumlardan çekiniyorsanız, size bir telefon kadar yakınız.

Bursa‘da ki kliniğimizde sigara bırakma tedavisi konusunda uzman doktor eşliğinde hizmet vermekteyiz. İl dışından gelecek hastalarımız için konaklama ve ulaşım imkanlarımız bulunmakta.

Eğer siz de sigarayı bırakmak istiyorsanız bizlere 0552 670 00 52 no’lu telefon ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize yazın