Sigara Dumanına Sarmadan Kurtulun Ondan | Dr. Fulden Küçük

Kliniğimize Hoş Geldiniz

Çalışma Saatleri : Pazartesi'den Cumartesi'ye : 13:00 ile 21:00
  İletişim : 0552 670 00 52

Sigara Dumanına Sarmadan Kurtulun Ondan

Ne efkarlı türküdür sigaramın dumanına sarsam saklasam seni…..Ama gel gör ki o duman sararken seni yavaş yavaş da tüketir bedenini. Sigara ve diğer tütün ürünleri önemli bir halk sağlığı sorunudur. Tütün ürünleri yüksek nikotin içermeleri nedeniyle psikolojik ve fiziksel bağımlılık yapar. Tütün ürünleri sadece nikotin içermez. Dörtbinden fazla kimyasal madde içerdiği için vücudu zamanla yavaş yavaş zehirlemektedir. Kanser sonucu ölümlerin yaklaşık % 30’u, Akciğer kanserinden kaynaklanan ölümlerin en az % 84’ü, kalp hastalıkların % 17’si, akciğer iltihaplarının en az % 80’i sigara kullanımından kaynaklanmaktadır.

Sigara içme alışkanlığı gelişmiş ülkelerde giderek azalırken, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi her yıl artmaktadır. 18 yaş üzerindeki erişkinlerin yaklaşık üçte birinin sigara içtiği ve kadınlarda da sigara içme oranının giderek arttığı gözlenmektedir. Sosyoekonomik durumun, sigara içme oranıyla ilişkili olduğu saptanmıştır. Yarı vasıflı işçiler, işsizler, iyi eğitim olanağı bulamayanlar ve bekar annelerin daha sık sigara içtiği tespit edilmiştir.

Sigara akciğer, cilt ve mide kanseri dışında pek çok rahatsızlığa sebep olur. Sebep olduğu hastalıklar arasında kalp ve damar hastalıkları, bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH, damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç, midede gastrit, ülser, ciltte sararma, kırışıklık, ağız kokusu ve dişlerde sararmaya sebep olabilir. Hamile bayanların sigara içmesi sonucu erken doğum, bebekte çeşitli gelişim bozuklukları oluşabilir. Emzirme döneminde ise sütün tadını değiştireceği için emme azalabilir, buna bağlı süt kesilebilir.

Peki sigarayı bıraktıktan sonra neler olur:

  1. 2 saat sonra nikotin vücuddan temizlenmeye başlar.
  2. 6 saat sonra kalp hızı ve kan basıncı düşmeye başlar.
  3. 12 saat sonra sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksit kan dolaşımınızdan temizlenir ve ciğerlerinizin daha iyi çalışmasını sağlar.
  4. 2 gün sonra tat ve koku duyularınız keskinleşir.
  5. 2-12 hafta içinde kan dolaşımı iyileşir, bu da yürüme, koşma gibi fiziksel aktiviteleri kolaylaştırır.
  6. 3-9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı, hırıltı gibi problemler azalır ve akciğerleriniz güçlenir.
  7. 5 yıl içinde kalp krizi riski yarı yarıya azalır.
  8. 10 yıl sonra akciğer kanseri riski yarıya inerken kalp krizi riski hiç sigara içmemiş bir kişinin riskiyle aynı orana düşer.

Peki Tütün bağımlılığından nasıl kurtulabiliriz?

Sigara bırakma terapileri sayesinde sigara bağımlılığından kurtularak sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün. Sigara bırakmada temel nokta kişisel kararlılıktır. Tüm dünyada uygulanan terapi yöntemi, sigarayı bırakmaya karar vermiş kişilerde motivasyonel destek ve buna eklenen terapilerdir. Kendi kendine sigarayı bırakanların oranı % 3 iken destek ve terapiler ile bu oran % 92‘lerin üzerine çıkmaktadır.

Kliniğimizde, sigara bırakma terapilerinde biorezonans, akupunktur, aromaterapi ve fitoterapi yöntemleri kombine olarak kullanılmalıdır.Biorezonans ile isteksizlik oluşurken, akupunktur ile nikotinin bağımlılık etkisinden, fitoterapi ve aromaterapi ile ağız alışkanlığının ve iştah artmasının önlenmesi sağlanır. Sigara terapileri ile amaç bağımlılık yapan maddeye karşı vücutta bir “silkelenme” ve “temizlenme” hali yaratabilmektir. Bu sayede sigara isteği azaltılır hatta kesilir. Sigarayı stres yaşamadan ya da fazla kilo almadan bırakabilmenizi sağlar. Terapi sonrasında vücutta hızlı bir temizlenme olmakta ve bir iki gün içinde vücut sigara dumanına karşı doğal bir şekilde tepki vermektedir. Rahat nefes almak, çocuklarınızla uzun süre sağlıkla yaşayabilmek, ailenizle daha iyi bir tatile gidebilmek, ekonomik açıdan daha rahat etmek için Sigarasız bir hayata bugün adım atın. Sağlıkla kalın hoşçakalın.

Bursa’da sigarayı bırakmayı düşünüp te acaba nasıl olabilir, gerçekten bırakabilir miyim gibi tüm sorularınız için sizleri kliniğimize bekliyoruz. Bursa sigara bırakma terapileriyle kesin çözüm elde edeceğinize eminiz.

Uzm. Dr. Fulden Küçük

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize yazın